SMMM Armağan Yörük

2023 BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan artış çalışma hayatında asgari ücrete bağlı parametrelerin de yeni yılla birlikte değişmesine neden olmaktadır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasına bağlı olarak Asgari Geçim İndirimi uygulamasının yanı sıra asgari ücretin üzerinde maaş alan kişilere vergi muafiyeti uygulanması söz konusu olmakta ve bu konuda yapılacak olan düzenlemeler ile çalışma hayatında asgari ücrete bağlı parametrelerin yeni yılda değişmesi beklenmektedir.

BAĞ-KUR isteğe bağlı sigorta kollarından biri olma özelliğine sahiptir. BAĞ-KUR kapsamında sigortalı olan kişiler aylık kazançlarının %32’si oranında prim ödemesi yaparlar. %32 oranındaki primin %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında değerlendirilir. %12’si de genel sağlık sigortası primi olarak hesaplanmaktadır.

2023 yılı için 4/B kapsamında yer alan çalışanların primleri; 

-Ödemelerini asgari ücret üzerinden alan 4/B çalışanlarının aylık prim tutarı en az 2.952,36 TL en fazla 22.142,70 TL olarak uygulanacaktır.

Esnaf BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

BAĞ-KUR kapsamındaki esnafların bu sigorta bağlamından emeklilik hakkı kazanabilmeleri için aylık belirli bir sigorta primi yatırmaları gerekir. 4/B hizmet kapsamında sigorta prim ödemesi yapan kişiler sigorta primlerini kendi adlarına yatırırlar. Daha sonra bu sigorta kolundan emekli olma hakkını kazanırlar. 4/B sigorta kolu aylık prim ödemesi her yıl yapılan asgari ücret zamlarına göre değişiklik gösterir. 4/B esnaf BAĞ-KUR priminin; esnaf, avukat, şirket ortağı gibi kişiler tarafından düzenli olarak ödenmesi durumunda %5 oranında indirim yapılması söz konusudur. 2023 yılı için 4/B kapsamında esnaf BAĞ-KUR primleri;

– 3.044,00 TL olmakla birlikte %5 oranında indirim uygulandığı durumlarda en düşük esnaf BAĞ-KUR primi 2.603,00 TL olmaktadır.

Tarım BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

Bağ-Kur sigorta kapsamında bulunan çiftçi Bağ-Kur sigorta primi, çiftçilik mesleği üzerinden ödenir. Çiftçilerin kendilerinin ödediği bu sigorta kapsamında, prim borcu olmayan çiftçiler %5 oranında indirim ile sigorta primlerini ödemektedirler. Çiftçilerin emeklilik ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için ödemeleri gereken çiftçi Bağ-Kur primleri şu şekildedir:

  • Aylık kazanca göre %5 oranında indirimli çiftçi BAĞ-KUR alt limiti ödemesi 2.952,36 TL
  • %5 oranında indirim hakkına sahip olmayan çiftçi BAĞ-KUR ödemesi 3.452,76 TL
  • %5 oranında indirimli en yüksek çiftçi BAĞ-KUR primi 10.696,42 TL.

Engelli BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

Engelli olarak bir iş kolunda çalışan kişiler, çalıştıkları süre kapsamında sigortalı olarak çalışmaları durumunda en az 15 yıl çalışarak erken emeklilik hakkından yararlanabilirler. En az 15 yıl süreyle sigortalı olarak çalışma kapsamında 3600 gün prim ödemesi yapılan engelli vatandaşların diğer çalışanlara göre daha erken emekli olmak hakkı vardır. Engelli BAĞ-KUR prim ödemesi yapacak olan kişilerin en az %40 oranında engel hallerinin bulunması ve bu engelliliğin sağlık kurulu tarafından verilmesi şartı aranır. Engelli BAKUR’luların hangi emeklilik koşullarına tabi olacağı kişi özelinde engellilik derecesine göre belirlenir. Engelli vatandaşların 2003 yılı ve sonrasında sigortalı olması durumunda emeklilik hakkı kazanabilmesi için;

  • 1.derece engelli kişiler 15 yıl sigortalı olarak çalışmalı ve 3600 gün prim ödemelidir,.
  • 2.derece engelli kişiler 18 yıl sigortalı olarak çalışmalı ve 4000 gün prim ödemelidir.
  • 3.derece engelli kişiler 20 yıl sigortalı olarak çalışmalı ve 4400 gün prim ödemelidir.

Bununla birlikte 2023 yılı için engelli BAĞ-KUR çalışanlarının emeklilik hakkı kazanmak için ödemeleri gereken prim gün sayıları, engellilik dereceleri kapsamında değişiklik göstermektedir.

  • Çalışma iş gücü kaybı %60 ve üzerinde olan engelli BAĞ-KUR çalışanlarının 15 yıl sigortalı çalışması ve 3960 gün prim ödemesi yapması gerekir.
  • Çalışma iş gücü kaybı %50-59 arası olan engelli BAĞ-KUR çalışanlarının 16 yıl sigortalı çalışması ve 4230 gün prim ödemesi yapması gerekir.
  • Çalışma iş gücü kaybı %40-49 ve üzerinde olan engelli BAĞ-KUR çalışanlarının 18 yıl sigortalı çalışması ve 4680 gün prim ödemesi yapması gerekir.

En Düşük BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

2023 yılı için yapılan %50,34 oranındaki artış ile birlikte asgari ücret 8.506 TL olarak ödenecektir. Sigorta primlerini BAĞ-KUR üzerinden yatıran kişiler asgari ücret ve asgari ücretin 7.5 katı arasında kalma sözüyle aldıkları maaş üzerinden %20 malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, %12 Genel Sağlık Sigortası Primi, %2 meslek hastalığı ve iş kazası olmak üzere toplamda %34.5 oranında sigorta primi ödemesi yaparlar. 2023 yılı kapsamında BAĞ-KUR çalışanlarının aylık alt primleri 3.452,76 TL olarak belirlenmiş bulunmaktadır. BAĞ-KUR kapsamındaki kişilerin sigorta primlerini düzenli olarak ödemeleri durumunda %5 indirimli olarak ödeyecekleri asgari ücret üzerinden alt prim tutarı 2.952,36 TL olarak uygulanacaktır.

İşsizlik Ödeneği Ne Kadara Çıktı?

İşsizlik ödeneğinin miktarı, işsiz kalan kişinin SGK’ya bildirilen kazancına endeksli olarak belirlenmektedir. İşsizlik ödeneği, kişi işsiz kalmadan önceki son dört aydaki kazançlar üzerinden hesaplanır. Asgari ücrette yaşanan artışla birlikte Mayıs ayında işsiz kala asgari ücretli bir kişi için işsizlik ödeneği 4.003,00 TL olmuştur. Ocak ayından itibaren işsizlik ödeneğinin tavan miktarı 8.006,00 TL olarak uygulanacaktır.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?