SMMM Armağan Yörük

Esnafa Verilecek Hibe Desteği Nedir? Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

esnafa verilecek hibe desteği nedir ödemeler ne zaman yapılacak

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde yaşanan tam kapanmanın ardından koronavirüsle mücadelede olası ekonomik önlemler kapsamında Ticaret Bakanlığı 3.000 TL ve 5.000 TL olmak üzere iki farklı grupta hibe desteği ödemeleri yapacağını açıklamıştır. 

3.000 TL hibe desteğinden; ajanslar, dil kursları, etüt merkezleri, kreşler, kuaförlük kursları, hamallık, bestekarlık, reklamcılar, ayakkabı boyacıları, dondurmacılar, fast food işletmeleri, sürücü kursları, muhasebe kursları, gemicilik kursları, yazılım ve bilgisayar kursları, stilistlik kursları, yazarlık, dikiş nakış kursları, fotoğrafçılar, alkolsüz lokaller, çorbacılar ve perakende ticaret yapanlar yararlanabilecektir.

5.000 TL hibe desteğinden ise dans okulları, düğün salonları, balo salonları, solaryum hizmeti veren mekanlar, saunalar, meyhaneler ve birahaneler, barlar, disko türü eğlence mekanları, nikah salonları, spa salonları, hamamlar, fayton ve bisiklet hizmetleri, spor salonları, yolcu taşımacılıkları ve sinemalar faydalanabilmektedir. 

Hibe Desteğinin Şartları

Hibe desteğinden yararlanabilmek için birtakım şartlar bulunmakta olup bu destekten yalnızca 17.05.2021 tarihinden önce vergi mükellefi olmuş kişiler yararlanabilmektedir. Vergi mükellefliği 17.05.2021 tarihinden sonra başlayan ya da vergi mükellefi olmayan kişiler hibe desteği kapsamında yapılacak olan ödemelerden faydalanamayacaktır. 

17.05.2021 tarihinden önce vergi mükellefi olanlar Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanmış olan şartlar doğrultusunda 3.000 TL ya da 5.000 TL hibe desteğinden yararlanma imkanını elde edebilmektedirler. Yararlanılacak olan hibe desteğinin tutarı, yapılan işin türüne göre farklılık göstermektedir. Vergi mükellefleri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan iş türleri ile kendi iş türlerini karşılaştırarak hangi miktarda hibe desteği alabileceklerini tespit edebilmektedirler.

Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen vergi mükellefleri 25.05.2021 tarihi itibarıyla e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilmektedirler. Hibe desteği başvuruları ilk beş gün boyunca vergi mükelleflerinin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılabilecek olup T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 tarihinde, TC kimlik numarasının son hanesi 2 olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 tarihinde, T.C. kimlik numarasının son hanesi 4 olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 tarihinde, T.C. kimlik numarasının son hanesi 6 olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 tarihinde, T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 tarihinde ve T.C. kimlik numarasının son hanesi 8 olan vatandaşlar ise 29 Mayıs 2021 tarihinde hibe desteği için başvuru yapabilme imkanını elde etmiştir. 30 Mayıs 2021 tarihi ile 23 Haziran 2021 tarihi arasında ise ilgili şartları taşıyan tüm vatandaşların hibe desteği için başvurularını gerçekleştirmesi mümkündür.

Hibe desteği başvurusunda bulunmak için vergi mükelleflerinin turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Bunun için e-Devlet şifresine ya da e-Devlet sistemine girmeyi sağlayacak seçeneklerden herhangi birine sahip olunmalıdır. e-Devlet şifresi bulunmayan ve şifre almak isteyen vatandaşlar en yakın PTT şubesine kimlik belgelerini ibraz ederek e-Devlet şifrelerini alabilirler. Ardından e-Devlet sistemine giriş ve arama bölümünden “ticaret hibe desteği başvurusu” araması yaparak karşılarına çıkan sayfada hibe desteği başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

hibe desteği başvurusu nasıl yapılır

Hibe Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Vergi mükellefi grubuna göre 3.000 TL ve 5.000 TL şeklinde yapılacak olan hibe desteği ödemeleri için başvuruların son tarihi 23.06.2021’dir. Başvuruların tamamlanmasının ardından yapılacak olan hibe desteği ödemelerinden yararlanmak isteyen ve uygun koşulları taşıyan vergi mükellefleri e-Devlet üzerinden başvuru sürecini tamamlayabilirler.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?