SMMM Armağan Yörük

ETBİS Nedir?

ETBİS NedirE-ticarette güvenilir bir marka oluşturmak ve işini resmileştirmek isteyenler için ETBİS kaydı son derece önemlidir. ETBİS, e-ticaret ile ilgilenenlerin en sık karşılaştığı kavramlardan biridir. Açılımı ise Elektronik Ticaret Bilgi Platformu’dur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olan ETBİS, doğrudan e-ticaretle ilgillenen şirketleri tek bir merkezde toplayan bir platform olma özelliğine sahiptir.

Resmi Gazete’de 11 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan tebliği ile hayatımıza giren ETBİS, e-ticaret ile ilgilenen tüm hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı şirketlere kayıt olma zorunluluğu getirmiş bulunmaktadır. Elektronik ticaret için bir zorunluluk haline gelen sistem, şirketlerin uygulamak zorunda olduğu bir prosedür olarak yürürlükte bulunmaktadır.

ETBİS’in Amacı Nedir?

ETBİS’in geliştirilme nedeni, son dönemde giderek artan ticari faaliyetlerin kontrolünü, denetimini ve istatistiksel çalışmaların takibini yapabilmektir. Sektörel verileri kayıt altına alarak güncel takibi de kolaylaştıran bir sistemdir.

E-ticaret mevzuatı kapsamında; ETBİS ile yasal denetim sürecine dahil olan elektronik ticaret faaliyetleri, şirketler adına düzenli olarak denetim yapılmasını kolaylaştırmaktadır. E-ticaret faaliyetlerinin takibi, aynı zamanda tüketici haklarının da korunmasını sağlamaktadır. ETBİS sayesinde şikayetlerin takibinden işlem hareketlerine kadar tüm e-ticaret sürecinin kontrol edilmesi mümkün olmaktadır.

ETBİS sayesinde, e-ticaret sektöründe hizmet veren şirketler kayıt altında tutulabilmekte, bunun sonucunda tüketicilere şeffaflık ve güvenilirlik sağlanabilmektedir. ETBİS üzerinden işletmelere ait iletişim bilgilerinin, kimlik bilgilerinin ve şirketlerin gerçekleştirdiği ticari faaliyetlerin kolayca kontrol edilmesi mümkündür. Rekabete uyum sağlanması ve tüketici haklarının korunmasında ETBİS’in kritik bir rolü vardır. Ayrıca, yasal düzenlemelerin takibi açısından da kullanılmakta olan bir denetim mekanizması görevini üstlenmektedir.

Tüketici haklarının korunmasına odaklanan ETBİS, tüketiciler açısından güvenliği sağlar. Tüketiciler şikayetlerini ETBİS üzerinden iletebildikleri gibi şikayet sürecine ilişkin tüm verileri yine ETBİS sistemi üzerinden görüntüleyebilir.

ETBİS, e-ticaretin giderek büyüyen hacmi göz önünde bulundurulduğunda işletmelerin profilini takip etmek, rekabet analizi yapmak ve e-ticaret pazarının potansiyelini keşfetmek isteyenler için pazarın en önemli sistemlerinden biri olarak kabul edilir. ETBİS sayesinde e-ticaretin güvenilir, şeffaf ve yasal bir platforma taşınması mümkün olmakta, ayrıca hem tüketicilerin hem işletmelerin korunması sağlanmaktadır.

ETBİS Uyum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren, yani internet üzerinden satış yapan işletmelerin ETBİS’e uyum sürecinde dikkat etmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bu süreçte işletmeler, belirlenmiş olan yasal düzenlemelere uyum sağlamakla ve gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.

Zorunlu olan ETBİS kaydı, işletmelere yasal uyumluluk ve güvenilirlik sağlayarak e-ticaret sürecinin kontrol edilebilir hale gelmesini sağlar. Bu nedenle, tüketici haklarının korunması noktasında ETBİS’in elektronik ticaretin önemli bir parçası olduğu açıkça görülebilmektedir.

ETBİS’e kaydolma zorunluluğu gibi hükümlerin yer aldığı “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun”, e-ticaret ile ilgili yasal zorunlulukları düzenlemektedir. İnternet üzerinden içerik yayınlamakta olan işletmelerin sorumluluklarını düzenleyen “İnternet Yayıncılığı Hakkında Kanun” kapsamında ETBİS’e kaydını gerçekleştiren şirketler, söz konusu kanun kapsamında yayın yapan işletmeler olarak değerlendirilir. 

ETBİS’e kaydolan şirketler, tüketicilerin izni olmaksızın ticari amaçlarla mesaj gönderemez. “Elektronik Mesajlar Hakkında Kanun”, şirketlerin tüketicilerin verilerinin gizliliğinin korunmasına ve izinsiz kullanmamasına ilişkin yükümlülükler getirir. ETBİS’e kaydolan işlemler, gümrük mevzuatına ilişkin “Gümrük Kanunu” kapsamında belirlenmiş olan şartları yerine getirme yükümlülüğüne sahiptir.

Ayrıca ETBİS’e kayıt yaptıran şirketler, tüketicilerin haklarını korumakla yükümlü tutulmaktadır. “Tüketici Koruma Kanunu” kapsamında; şirketlerin tüketiciyi bilgilendirme, iade ve müşteri memnuniyeti gibi konularda sorumlulukları bulunmaktadır. Buna ek olarak, ETBİS’e kaydolan şirketler, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” kapsamında, tüketicilerin kişisel verilerini korumakla yükümlü olmaktadır. Kişisel verilerin toplanması, saklanması, kullanılması ve güvenliği konularında şirketlerin sorumluluğu bulunmaktadır. 

Kimler ETBİS’e Kayıt Olmak Zorunda?

Ticari faaliyetlerini elektronik ortamda gerçekleştiren işletmeler, e-ticaret aracı hizmet sağlayıcıları ve yurt dışında hizmet veriyor olsa dahi Türkiye’deki tüketicilere satış yapan şirketlerin ETBİS kaydı yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Satışlarını kendi e-ticaret sitesi üzerinden gerçekleştiren ve yurt içi/yurt dışı pazar yerlerinde satış yapmak isteyen şirketler de ETBİS’e kayıt yaptırmak zorundadır.

E-ticaret Siteleri Neden ETBİS’e Kayıt Olmak Zorunda?

E-ticaret yapmak isteyen şirketlerin yasal olarak satış yapabilmesi için ETBİS sistemine kaydolması gerekir. ETBİS’e kayıt olmak, e-ticarette güvenlik ihlalinin ortadan kaldırılması ve tüketici haklarının korunması noktasında çok önemlidir. 

Türkiye’de e-ticaret alanında faaliyet gösteren işletmelerin, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği ETBİS’e kayıt olma yükümlülüğü bulunmaktadır. Söz konusu işletmeler ETBİS kaydını tamamladıktan sonra yasal olarak e-ticaret yapma hakkına sahip olurlar.

ETBİS’e kaydolan işletmeler, tüketiciler için çok daha güvenilir bir alışveriş ortamı sunar. Tüketiciler ETBİS kaydı olan işletmeleri daha çok tercih eder. Çünkü bu işletmeler ETBİS kaydını yaptırarak yasal statü kazanır ve daha güvenli bir hale gelir. 

Diğer yandan, ETBİS kaydını tamamlayan şirketlerin yasal sorumluluklarını yerine getirme zorunluluğu vardır. Buna bağlı olarak; tüketicilere yönelik bilgilendirme, ürün iadesi ve şikayetlerin çözümü gibi çeşitli konuların yasal olarak güvenceye alındığı ifade edilebilir. ETBİS kaydı sayesinde, işletmeler hukuki sorumluluklarını da takip edebilir.

ETBİS’e kayıt yaptıran şirketlerin diğer işletmelere göre daha güçlü bir rekabet avantajına sahip olduğu söylenebilir. Tüketiciler genel olarak, yasal bir şekilde faaliyet gösteren ve ETBİS’e kayıtlı olan işletmeleri daha güvenilir bulur. Bu nedenle, ETBİS kaydı işletmeleri daha tercih edilebilir yapar. 

ETBİS elektronik ticaret yapan işletmelerin tek bir merkeze bağlı olan bir sisteme kaydolmasını sağlar. Bu sayede, şirketler ürün ya da hizmet bilgilerini sisteme girebilir. Rakip analiziyle fiyat belirleyebilir, tüketicilerin izni olması halinde kampanyalarını duyurabilir. Aynı zamanda ETBİS, tüketicilerin internet üzerinden daha güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlama amacıyla çeşitli önlemler alır. 

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?