SMMM Armağan Yörük

İşe İlk Adım Projesi - İşverene 800 TL Destek

Yeni Mezun Genci İşe Alan İşverene 800 TL Destek

İŞKUR’un İşe İlk Adım Projesi 100 günlük eylem planı çerçevesinde hayata geçirildi.

Yeni mezun gençler iş hayatına girmekte oldukça zorlanıyor, günden güne genç işsizlik artıyor. 2018 Nisan ayında yapılan araştırmalar sonucundan ülkemizdeki genç işsizlik oranı yüzde 16,9 olarak belirlendi, bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 6 civarında. İşe İlk Adım Projesi sayesinde yeni mezun olmuş gençlerin iş bulmaları kolaylaştırılacak ayrıca gençler tecrübe kazanarak iş hayatını yakından tanımış olacak.

İŞKUR iş birliğinde işbaşı eğitim programı düzenleyen işveren yeni mezun gençlere işbaşında meslek öğretecek. Meslek öğrenme süreci bittiğinde yeni mezun gençleri işe alan işveren 6 ay boyunca her çalıştırdığı yeni mezun genç için net asgari ücretin yüzde 50’si yani 800,00 TL tutarında destek alacak. 6 aylık süre sonrasında yeni mezun çalıştırmaya devam eden işverene 12 ay boyunca net asgari ücretin yüzde 25’i olan 400,00 TL destek sağlanmaya devam edecek.

Yeni Mezun Genci İşe Alan İşverene 800 TL Destekten kimler yararlanabilir;

Proje çerçevesindeki desteklerden mevcut çalışan sayısına ilave olarak istihdam gerçekleştiren işverenler faydalanacak. Mevcut çalışanlarını işten çıkararak projeden yararlanma söz konusu olmayacak. Ayrıca bu destekten yararlanmak isteyen işverenin SGK’ya prim borcu olmaması gerekiyor. Proje kapsamındaki destekten 18-29 yaş aralığındaki (19 yaşından gün almış ve 30 yaşından gün almamış) iki yıllık yüksekokul veya dört yıllık fakülte mezunlarını istihdam eden işverenler faydalanabilecek. Dolayısıyla yüksekokul ve üniversite mezunu gençler iş hayatına kolayca giriş yapmış olacak. Ayrıca gençlerde işsizlik oranı azalacak. Proje çerçevesinde mezun olmuş gençler için destek sağlanırken, mezun olamamışlar için destek uygulanmayacak.

Desteklerden yararlanmak isteyen işyerlerinin İŞKUR İl Müdürlükleri’yle sözleşme imzalamalı. İşbaşı eğitim programı sonrasındaki 45 günlük süreçte ‘İsteğe Bağlı İstihdam Sözleşmesi’ imzalanması şart koşuluyor.

100 günlük eylem planı 400 projeden oluşmaktadır;

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklamasına göre işsizlik Haziran’da yüzde 10,2 olarak kayıtlara geçti. Dövizin dengesiz değişimi işyerlerin kapanmasına ve birçok kişinin işsiz kalmasına sebep olabilir. Devlet bu zor zamanlarda işverenin yükünü azaltmak için 100 günlük eylem planında yer alan destek ve teşvikleri arttırarak devam edecektir. 100 günlük eylem planı başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı olmak üzere birçok bakanlık tarafından hayata geçirilmesi planlanan 400 programdan oluşmaktadır. Yaklaşık 46 milyar liralık bütçeyle hayata geçirilecek 400 proje, yeni dönemde Türkiye’nin ateşleyici gücü olacaktır.

Sizlerin de sormak istediğiniz ve yazmamı istediğiniz konular varsa [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?