SMMM Armağan Yörük

Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?

kredi puanı

Kredi kullanmak birçok kişinin başvurduğu finansal işlemlerden biridir. Bankalardan kredi kullanabilmenin temel kriterlerinden biri başvuru sahibinin kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu kişilerin gerçekleştirdikleri bankacılık işlemlerindeki performansı üzerinden belirlenen, zaman içinde düşebilen ya da yükselebilen diğer bir deyişle değişken bir değerdir.

Kredi sicili bankalarla gerçekleştirilen tüm işlemleri barındıran bir finansal geçmiş olup tüm bankaların erişebildiği bir bilgidir. Bankalar kredi kullanma talebinde bulunan müşterilerinin ilk olarak kredi sicilini incelemeye alırlar ve geçmiş dönemdeki verileri inceleyerek kredi notunu değerlendirirler. Kredi kullanım aşamasında kişinin kredi sicilinin uygunluğu çok önemli olduğundan kredi kullanmak isteyen birçok kişi başvuru yapmadan önce kredi puanlarını öğrenmek isteyebilirler. Devlet bankalarına ya da özel bankalara kredi başvurusu yapılmadan önce kredi notunun öğrenilmesi bilinçli bir şekilde kredi başvurusu yapma imkanı vereceği gibi kişi kredi puanını iyileştirmesini sağlayacak adımlar da atabilir. Günümüzde birçok farklı yöntem kullanılarak kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. 

Kredi Puanı Nedir?

Geçmiş finansal değerlerin detaylı bir şekilde analiz edilmesi sonucunda elde edilen bir puan olan kredi puanı Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla her kişi özelinde hesaplanır. Kredi puanı uygulaması yalnızca ülkemize özgü değildir. Farklı ülkelerde de benzer bir sistem kullanılarak yapılan hesaplamalar doğrultusunda bireylerin tüm finansal geçmişleri ile gelecek günlerdeki borçlanmaları değerlendirilir.

Kredi puanı kişinin geçmiş finansal değerleri ile birlikte ortaya çıkar. Bu şekilde kişinin risk durumu tespit edilir. Riskli grupta olmayan kişilerin bankalardan bulunduğu finansal talepleri karşılanır. Kredi puanı yalnızca bireysel olarak değil ticari hesabı olanlar tarafından da öğrenilebilir. Kişinin kredi ve borç geçmişini net bir şekilde gözler önüne seren kredi puanı sistemi sayesinde bankalar kişilerin borçlarını ödeme performansı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Kredi Notları Nasıl Sınıflandırılır?

Finansal kurumların kredi değerlendirme sistemleri farklı olmakla birlikte kredi notları genellikle 1 ile 1900 arasında bir puanlama sistemine tabi tutulur. Puanlama sistemine tabi tutulan kredi notu kişinin kredilerine ve kredi kartlarına yaptığı düzenli ödemelerden, yeni çekilen kredilerden, kredi kullanma sıklığından, borç durumundan ve benzeri kriterlerden etkilenir.

  • 1 ile 699 puan arası en riskli grup,
  • 700 ile 1099 puan arası orta riskli grup,
  • 1100 ile 1499 puan arası az riskli grup,
  • 1500 ile 1699 puan arası iyi puana sahip grup,
  • 1700 ile 1900 puan arası çok iyi puana sahip grup olarak tanımlanır.

Bankalar bu risk skalasına göre hareket ettiklerinde 1100 puana ulaşamayan tüketicilerin taleplerini değerlendirmeye almayabilirler. Kredi puanı sınıflandırmaları genellikle bankaların otomatik olarak çalışan sistemleri üzerinden onay ya da ret verir. Kişilerden gelen finansal taleplerin karşılanması noktasında bankalar kredi puanının dışında farklı kriterleri de değerlendirmeye alabilirler. Ülkemizdeki birçok banka Findesk’in veri incelemelerini ve değerlendirmelerini baz alır. Kredi puanı dışında hane geliri, çalışılan kurum, kanıtlanabilir ek gelirler de kredi ve kredi kartı başvuru sürecinde değerlendirilebilir.

Ücretsiz Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişiler kredi puanlarını ücretsiz bir şekilde öğrenmek isterlerse ayda bir kez e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirler. Kredi puanını öğrenmek için e-Devlet üzerinden kişisel bilgiler girilir. Kredi Limit ve Borç Bilgileri, Risk Merkezi Başvuru Raporu ve Çek Bilgileri adımlarından ayda bir kez ücretsiz olarak detaylı bilgiye erişilebilir. İnternet üzerinden talep edilen bilgiler Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilmektedir. 

Sistemdeki yoğunluğa göre değişen sürelerde sorgulama raporu hazırlanır ve rapor hazırlandığında kişiye SMS gönderilir. Hazırlanan raporda kişiye ait tüm borç bilgileri, gecikmeler ve faizler yer alır. Toplam borç tutarının görülebileceği raporda takibe alınmış yasal borçlar da bulunur. 

Ücretli Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi puanı sorgulama işlemine ilişkin süreçlerde yer alan Findeks ve bankalar kişi özelinde hazırlanacak olan rapor karşılığında değişen miktarlarda ücret talep ederler. Findeks KKB’ye bağlı olan ve belirli bir ücret karşılığında kredi puanınızı öğrenmenizi sağlayan bir kurumdur. Hazırlanan Findeks raporunda kişinin geçmiş ve güncel borçları ile birlikte son 5 yıl içinde kapanmış olan kredilere ilişkin bilgiler de yer alır. Bu sayede tüketici risk aralığını öğrendiği gibi önceden kullandığı kredilerdeki ödeme performansını da izleyebilir.

Kişiler ücretli olarak bankalar aracılığıyla kredi puanlarını sorgulayabilirler. Herhangi bir banka şubesinden bu talepte bulunabilecekleri gibi internet bankacılığı üzerinden de sorgulama yapabilirler. 

Aynı zamanda SMS yoluyla da kredi puanı öğrenilebilir. Bunun için GSM operatörleri tarife üzerinden belirli bir ücret alır. Bu işlem için kişinin TC kimlik numarası ve doğum yılını aralarında boşluk bırakarak yazması ve 1122’ye mesaj atması gerekir.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?