SMMM Armağan Yörük

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı Merkez Bankası tarafından duyuruldu. Merkez Bankası artırım beklentisinin aksine politika faizini 10,25’te sabit tutarken GLP faizini ise % 13.25’ten %

14.75’e yükselttiğini açıkladı. Kurul kararında “ Politika faizinin sabit tutulması ile birlikte, likidite yönetiminde esnekliğin artırılması ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana dek likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verilmiştir” ifadesine yer verilmesinin ardından dolarda sert bir yükseliş yaşandı.

Merkez Bankası geçtiğimiz ay yapmış olduğu toplantıda beklentiler faizi sabit tutması beklenirken 200 baz puanlık artırıma gitmişti. Bu ayki toplantıdan piyasa beklentisi de faiz artırımının geleceği yönünde idi. AA ve Reuters anketlerine katılmış olan kurumların ve ekonomistlerin beklentisi de faiz artırımı olacağı şeklinde gerçekleşmişti. Yabancı kurumlar da yaptıkları açıklamalarda 100 ile 300 baz puan arasında bir artırım beklediklerini açıklamışlardı. Ancak kurul yaptığı toplantı sonucunda tüm piyasa beklentilerinin aksine faizi sabit tutma kararı aldı.

Para Politikası Kurulu (PPK) para politikalarının operasyonel çerçevesi kapsamında değişikliğe gitti ve geç likidite penceresi faiz oranıyla gecelik borç verme faiz oranı arasında söz konusu olan farkın 300 baz puan olarak belirlenmesi kararını aldı. Daha önceden 150 baz puan olan bu farkın 300 baz puana yükseltilmesi ile birlikte GLP faizi % 13.25’ten % 14.75’e yükselmiş oldu.

Faiz kararının açıklanması ile birlikte piyasalar sert dalgalanmalara sahne oldu. Kararın açıklanmasından önce 7.80 TL civarında seyretmekte olan dolar 7,97 TL’ye kadar yükseldi. BIST 100 endeksinde ise 1.210 puandan 1.197 puana gerileme gerçekleştir. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda BIST Bankacılık endeksindeki kayıp % 3.2 civarına ulaştı.

TCMB Başkanı Murat Uysal’ın göreve gelmesinden sonra yapılan ilk dokuz toplantıda indirime giden Merkez Bankası faizi % 24 seviyelerinden % 8.25 seviyesine düşürmüştü. Merkez Bankası 2018 yılının Eylül ayından sonra ilk kez geçem ay 200 baz puan faiz artışı yaptı.

Merkez Bankası’nın Açıklamaları Piyasalarda Yankı Uyandırdı

Para Politikası Kurulu Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplandı. TCMB tarafından faiz oranları ile ilgili olarak yapılan duyuruda, politika faizinin % 10.25 seviyesinde sabit tutulması ve para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe gidilip Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak olan Merkez Bankası borç verme faiz oranı ve gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesi yönünde karar verildiği açıklandı. Ayrıca küresek ekonomide, ülkelerin atmakta olduğu normalleşme adımlarına bağlı olarak üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma belirtileri gözlemlense de toparlanmaya dair belirsizliklerin halen daha devam ettiği belirtildi.

Yapılan duyuruda, iktisadi faaliyetlerdeki toparlanmanın devam ettiği vurgusu yapıldı. “ Son dönemlerde atılan politika adımları ile birlikte hem ticari hem bireysel kredilerdeki normalleşme eğitimi belirginleşmiştir. Salgın önlemleri kapsamında uygulanmakta olan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınması ile ithalatta öngörülmekte olan dengelenmenin başladığı görülebilmektedir. İhracat alanındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarındaki görece düşük seviyeler ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemlerde cari işlemler dengesini destekleyecektir.” İfadelerine de yer verildi. Güçlü kredi ivmesi ile ekonomide sağlanmakta olan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanmakta olan dikkat çekici gelişmeler sonucunda enflasyonun öngörülenden daha yüksek bir seyir izlediğinin altı çizildi. Dezenflasyon sürecinin yeniden tesis edilmesinin; ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı çekilmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığı; enflasyondaki düşüşün hedeflenen şekilde gerçekleşebilmesi için para politikalarındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekliliğine dikkat çekildi.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?