SMMM Armağan Yörük

Türkiye İhracat Rakamları

Türkiye İhracat Rakamları

Türkiye İhracatta Cumhuriyet Tarihi Rekorunu Kırdı

Türkiye ihracat rakamları açıklandı. 2018 Ekim ayında Türkiye ihracatta 15 milyar 732 milyon dolara çıkarak 95.yıllık Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz 2017 yılının Ekim ayında ihracat rakamı 13,9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

12 aylık yıllıklandırılmış ihracat tutarımız da yüzde 20,9 artışla 166 milyar 809 milyon dolara çıktı. 12 aylık ihracat rakamı da yine Cumhuriyet tarihi rekoru kırdı. Korumacılık politikalarına ve küresel ticaret savaşlarına rağmen bu başarıyı yakalamak Türk girişimcilerin yüzünü güldürdü ve yeni yatırımcılara da umut oldu.

İthalat ise 2018 Ekim ayında %23,50 azalarak 16 milyar 261 milyon dolara geriledi. 2017 yılının Ekim ayında %65,4 olarak gerçekleşen ihracat ithalatı karşılama oranı 2018 yılının Ekim ayında %96,7 düzeyine yükseldi.

Ekim ayında yine geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi en fazla ihracatı otomotiv sektörü yaptı.  Otomotiv sektörünü son iki dönemdeki yaptığı atılımlarla kimya sektörü takip ediyor. Kimya sektörü özellikle İspanya ve Mısıra yapılan ihracattaki artışla dış ticaret açığının düşmesinde etkin rol oynamaya devam edecektir. Hazır giyim sektörü istikrarını devam ettirerek aylık ihracat rakamına 1,6 milyar dolar ile katkı sağlamıştır. Çelik sektörü hızlı yükselişini devam ettiriyor, özellikle Uzak Doğu pazarına girdikten sonra yüzde 46,9 oranında büyüme rakamlarına ulaştı. Çelikteki bu büyüme sektöre yatırım yapma konusunda girişimcileri cesaretlendiriyor.

En Fazla İhracatın Yapıldığı Ülkeler

2018 Ekim’de en fazla ihracatın yapıldığı ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere ve İtalya olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Rusya, Almanya ve Çin aldı. 2018 Ocak-Ekim döneminde Almanya’ya ihracat %8,7 artışla 13,5 milyar dolara yükselirken İngiltere’ye ihracat ise %17,5 artışla 9,3 milyar dolara yükseldi.

İhracatın bu seviyelere ulaşmasında şirketlerin emeklerinin ve sermayelerinin yanı sıra devlet desteklerinin de katkısı oldukça önemlidir.

Devlet Pazar araştırması ve pazara giriş sürecinden başlayarak, fuar katılım, tanıtım ve reklam, tasarım, yurt dışında marka oluşturma ve yurt dışında ofis / iş yeri açma konularında girişimcilere destek vermektedir. Yedi senedir şirketlere ve girişimcilere bu destekler konusunda danışmanlık yaptığım ve değer kattığım için bu başarıda pay sahibi olmanın haklı gururunu yaşıyorum.

Sizlerin de sormak istediğiniz ve yazmamı istediğiniz konular varsa [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Güncel konularda yazmış olduğum tüm yazılarımı www.armaganyoruk.com adresimden ya da gazetemizin www.ajanstire.com adresinden okuyabilirsiniz.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?