SMMM Armağan Yörük

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi borcunun miras kapsamında olup olmadığı kredilerle ilgili merak edilen konulardan biridir. Kredi çekip henüz borç bitmemişken hayatını kaybetmek herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Peki, böyle bir durumda kalan borçlar için süreç nasıl işler? Ölen kişinin borcu kime kalır? Borcu ödememek gibi bir durum söz konusu mudur? Hayat Sigortası kredi borcunu karşılar mı? Bugün hazırladığım yazımda bu konu ile ilgili aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Hayat Sigortası nedir?

Bankaların kredi verirken uyguladığı Hayat Sigortasını kredi çeken herkes bilir. Pek çoğumuz sigorta yaptırmak istemeyiz, sigortaya ödenen paranın gereksiz olduğunu düşünürüz. Kredi çektiğimizde hayat sigortası yapılmasının sebebi olası bir vefat durumuna karşılık bankanın kendisini güvence altına almak istemesinden kaynaklanır. Hayat Sigortası, bankanın güvencesi olmasının yanı sıra aslında kredi kullanıcısının yakınları için de bir güvencedir. Kredi kullanan kişinin kredi borcunu öderken vefat etmesi durumunda; hayat sigortası kalan borcun mirasçılara devrolmadan ödenmesini sağlar. Hayat sigortası yaptırırken sigorta kapsamına dikkat edilmelidir. Hayat sigortası poliçesi sadece kaza sonucu ölümü kapsıyorsa sağlık sorunları neticesinde yaşanan bir vefat poliçe kapsamında değerlendirilmez ve sigorta şirketi kalan kredi borcunu ödemez. Bu sebepten dolayı kredi alırken hayat sigortası yaptırıyorsanız poliçeyi detaylı olarak incelemelisiniz.

Hayat Sigortası Borcun Ne Kadarını Öder?

Hayat Sigortası kredi borcunuzun tamamını kapsar. Vefat sonrası ölen kişinin kanunda varisi olan bireyler ölüm belgesi ile birlikte başvuru yaparak borcun tahsilatının yapılması için başvuruda bulunurlar. Başvuru sonucunda borcun tamamı kapatılır.

Hayat Sigortasından Ödenen Kredileri Geri Almak

Konu hakkında sorulan soruların başında kredi kullanan kişi bir süre ödeme yaptıktan sonra vefat etmesi durumunda, o güne kadar yaptığı ödemeleri mirasçıları geri alınabilir mi?

Bir örnekle açıklayacak olursak 120 aylık konut kredisi kullanan biri 50 aylık borcunu ödedikten sonra geriye kalan borcunu ödeyemeden vefat etti ise ödediği kısmı mirasçıları hayat sigortasından geri alabilir. Eğer sigorta şirketi size geri ödeme yapmayı kabul etmez ise dava açıp haklarınızı alabilirsiniz.

Vefat Durumunda Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredilerde olduğu gibi kredi kartında da aynı şey söz konusudur. Yani vefat eden kişinin yaptırmış olduğu hayat sigortası var ise kredi kartı borçları sigorta şirketi tarafından ödenir. Böyle bir durumda sigorta şirketinin ödeyeceği tutar poliçede bildirilmiş olan teminat miktarı tutarı kadardır. Kredi kartı borcu ödemesi teminat miktarı üzerinden yapıldıktan sonra varsa geriye kalan tutar vefat eden kişinin mirasçılarına devrolur.

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Hayat Sigortasının Geri Ödemediği Durumlar

Hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Fakat Hayat sigortası yaptırmayan kişilerin vefat etmesi durumunda borcun geri kalan kısmı kredi çekilirken bir kefil gösterdiyse kefile kalır. Kefil yoksa borç mirasçıları kalmaktadır. Borçtan muaf kalmak istiyorsanız redd-i mirasta bulunmanız gerekiyor. Yani vefat eden kişiden kalan mirası kabul etmezseniz borçlarını da kabul etmemiş olursunuz. Bu nedenle kredi kullanırken hayat sigortasını gereksiz bir masraf gibi görmeden yaptırmak önemli bir konudur. Bankalar kişinin normal yollarla gerçekleşen ölümü sonucu borçları için mirasçıları ve mirası üzerinden bir sonuca varamazsa borç en son batık kredi olarak değerlendirilir. Ayrıca ölüm nedeninin sel, deprem gibi doğal afetlerden kaynaklanmasında ise bankalar politikaları doğrultusunda borcun tümüyle silinmesi yoluna gidebilir.

Ölen kişinin kredi borcunun sigorta şirketleri tarafından ödenmediği durumlardan biride kişinin bilinçli bir şekilde kendini öldürmesidir. Yani kişi biri ile anlaşarak veya intihar ederek kendini öldürmüş ise borcu hayat sigortası kapsamında karşılanmamaktadır. Kendini öldürme konusu biraz ürkütücü gelebilir fakat dünya üzerinde birçok kişi bu yöntemi kullanarak yakınlarına yüklü miktarda para bırakmak için bu yola başvurabiliyor.

Özetleyecek olursak kredi çekerken veya kredi kartı borçlanmalarında mutlaka sigorta yaptırmalıyız. Yaptırdığımız sigortanın kapsamını kontrol etmeliyiz ve her sene poliçeyi yenilemeliyiz. Sigorta yaptırmadığımız kredinin borcundan kurtulmanın tek yolu redd-i mirastır.

Bu yazımda sizlere ölen kişi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi vb. krediler kullandıktan sonra vefat ederse neler yapılması gerekiyor ve kalan borç nasıl ödenir konularında bilgilendirdim.

Sizlerin de sormak istediğiniz ve yazmamı istediğiniz konular varsa iletişim bölümünden ya da [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?