SMMM Armağan Yörük

Vergi Reformu Paketi Meclis’te

vergi reformu paketi mecliste

Hazine ve Maliye Bakanlığı belirli alanlarda düzenlemeler yapılması amacına yönelik olarak yaklaşık 1 yıldır Vergi Reformu Paket üzerinde çalışıyor. Çalışmaların sonuçlanması ile birlikte önümüzdeki hafta Vergi Reformu Paketi’nin TBMM’ye gönderilmesi ve ilk yasalaştırılacak düzenleme olması öngörüleri bulunuyor.

Vergi Reformu Paketi kamuoyuna daha çok Dijital Vergi Dairesi’ne ilişkin yeni yapılanma açısından yansımış olsa da aslında pakette birçok ilginç düzenleme yer alıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan son Vergi Reformu Paketi kapsamında hazırlık aşamasında olan yasa taslağına göre; internet üzerinden elde edilen belirli rakamların altındaki kazançların vergisi ilgili tutarların bankaya yatması ile birlikte banka tarafından kesilerek gerekli yerlere ödemesi gerçekleştirilecek. Böylece internet üzerinden belirli bir tutarın altında gelir elde eden kişilerin şirket kurma ve fatura kesme gibi yükümlülükleri yerine getirmesi zorunluluğu ortadan kalkacak.

Sosyal Medya Gelirleri Nasıl Vergilendirilecek?

Vergi Reformu Paketi’ne göre;

  • Başta Youtuber’lar olmak üzere sanal ortamda para kazanıp gelir elde eden kişilerden %15 oranında vergi alınacak.
  • Daha önceden yapılmış olan düzenleme kapsamında yayınlanan reklamlardan dolayı vergi mükellefi olmuş kişiler ayrıca vergilendirilecek.
  • Defter tutma zorunluluğu kaldırılacak.
  • Söz konusu platformlarda ders veren, yemek programı yapan kişilerden belirli bir izleyici sayısına erişenler izlenecek.
  • YouTube ya da Google tarafından ödeme yapılan kişilerden bu ödemeye ilişkin vergi alınacak.

Dijital Vergi Dairesi Çalışma Şekli Nasıl Olacak?

Vergi Reformu Paketi’nin en önemli kısımlarından biri tartışmasız Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulaması olarak kabul ediliyor. Bu kapsamda; elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek olan mükellef gruplarının kademeli olarak artırılması gündeme geliyor.

Türkiye Dijital Vergi Dairesi tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verecek. Teknolojik gelişmelerden yararlanmaya devam edecek olan uygulamada Dijital Vergi Asistanı sistemi yer alacak. Dijital Vergi Denetimi Sistemi’nin geliştirilmesiyle vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri daha kısaltılmış olacak. Bunun yanı sıra elektronik defterler Türkiye Dijital Vergi Dairesi’nde yer alacağı için denetim ve incelemeler de dijital ortamda gerçekleştirilebilecek.

Maliye Bakanlığı’nın Dijital Vergi Dairesi’nin yazılımlarını hizmet alımı yaptırma yetkisi olacak. Bu tip yazılımları Bakanlık adına kuran şirketlerin çalışanları mükellef mahremiyetinin sağlanabilmesi adına devlet memurlarının taşıdığı sorumluluk ile aynı sorumluluğa sahip olacak. Mükellef ve mükellefle ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamında yer alan bilgilerinin ve belgelerinin açıklanması ya da kullanılması Bakanlık adına bahsi geçen bilgisayar yazılımlarını yapan şirket çalışanları açısında da vergi suçu kapsamında değerlendirilecek.

sosyal medya gelirleri

Yeniden Değerleme Vergisi

Tüm bunların yanı sıra Vergi Reformu Paketi’nde başka düzenlemelerin de yer alması bekleniyor. Bunlar arasında şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve öz kaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemelerin hayata geçirilmesinin teşvik edilmesi yer alıyor. Bu kapsamda öz sermayesini artıranlara bazı vergi teşviklerinin uygulanacağı öngörülüyor.

Bilanço esasına göre defter tutan işletmeler, aktiflerinde yer alan taşınmazlarla amortismana tabi iktisadi kıymetlerini, yurt içi üretici fiyatlarında meydana gelen artış oranında değerleyecek olup vergi ödemesini de değer artışı üzerinden belirli bir oranda gerçekleştirecekler. Bu oranın %2 olacağı öngörülüyor. Daha önce borçların yeniden yapılandırılması yasasında da benzer bir geçici düzenleme yapılmış olup bunun bir bakıma kalıcı hale getirilmesi amaçlanıyor.

Karavanlar Da Düzenlemeye Tabi Tutuluyor

Vergi Reformu Paketi’nde karavan turizminin geliştirilmesine yönelik düzenlemeler de bulunuyor. Karavan kullanımında pandemi sürecinde bir artış yaşanmış olup karavanlara yönelik vergiler de düzenleme kapsamında yer alıyor. Kanunda yapılacak değişiklik ile karavan turizmi gelirlerinin artırılması planlanıyor. Bu kapsamda karavana dönüştürülecek olan araçlardan alınacak vergiler düşürüleceği gibi eğer bu araçların üretimi Türkiye’de yapılıyorsa vergisi de ithal araçlara oranla daha düşük olacak.

Yurt dışında yaşamakta olan vatandaşların Türkiye’den istedikleri belgeleri temin etme sürecinde karşı karşıya kaldıkları bürokrasi azaltılacak. Maliye Bakanlığı’ndan evrak ya da belge istemek için önce Konsoloslukların sonra Dışişleri Bakanlığı’nın devreye sokulması süreci ortadan kaldırılacak. Buna bağlı olarak ilgili belgelerin doğrudan Maliye Bakanlığı’ndan istenmesi söz konusu olabilecek.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?