SMMM Armağan Yörük

E-İhracat Nedir?

e-ihracat nasıl yapılır

E-ihracat global ölçekte müşteri kitlesinin hızlı bir şekilde artması sonucunda hem ülkemizde hem dünya genelinde girişimciler açısından en popüler ticaret yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Teknolojideki gelişmelerin ve gönderim fiyatlarındaki azalmasın sonucu olarak yapılan çalışmalar ve tarafların korunmasına yönelik yasalar düzenlenmiştir. Bunun sonucunda e-ihracat giderek daha fazla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. 

Dijitalleşme dünya düzenini değiştiren en önemli etkenlerden biridir. Farklı ülkelerdeki insanlar dijitalleşme sayesinde birbirleriyle çok daha kolay bir şekilde iletişim kurabilmekte ve birbirlerini yakından takip etme imkanı elde etmektedir. Bunun sonucunda ülkeler arası sınırlar ortadan kalkmakta, ortak kültürler ve tüketim alışkanlıkları oluşmaktadır. Bu da e-ihracatın popülerleşmesini sağlamaktadır. 

E-ihracat en basit şekliyle ürünlerin yurt dışına satılması olarak tanımlanabilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde e-ihracat için sınır ötesi ticaret demek mümkündür. Bununla birlikte dijital ortamın sınırları uçsuz bucaksızdır. Bu aynı zamanda e-ihracatın daha avantajlı bir hale gelmesini sağlamaktadır. E-ihracat ile milyonlarca müşteriye ulaşmak mümkündür. Müşterilere ulaşmak hem markanın tanıtılmasını hem de yeni müşteri kitlelerine erişilmesini üstelik bu sırada zaman ve maliyet kaybının minimize edilmesini sağlar.

Neden E-İhracat Yapmalısınız?

Günümüzdeki en popüler ticaret şekillerinin başında e-ihracat gelir. E-ihracat ile doğrudan müşteriye satış yapmak mümkündür. Bu nedenle KDV’siz fatura kesilmesi söz konusu olabilir. Ayrıca ihracatta sağlanan KDV iadesinden yararlanma hakkı da elde edilebilir. Tüm bunlara  ek olarak bankaların ve devletin vermiş olduğu kredilerden ve teşviklerden faydalanmak mümkündür.

E-ihracat doğru ürünlerin doğru pazaryerinde satışa sunulması durumunda en karlı ticaret yöntemlerinin başında gelir. Bu yüzden e-ihracat yapmak isteyen markalar müşteri kitlelerini ve pazaryerlerini en iyi şekilde analiz etmelidir.

E-İhracatın Avantajları

  • Siparişlerin ücretleri dış piyasada daha yüksek olduğundan kâr daha fazladır. 
  • İç piyasa rekabetinde avantaj sağlanır.
  • Şirket imajı ve müşteri nezdindeki algısı güçlenir.
  • Klasik ticaretin katı kuralları e-ihracatta bulunmaz.
  • E-ihracatla birlikte KDV’siz fatura kesilebilir ve KDV iadesi alınabilir.
  • E-ihracatta marka tescil sertifikası gerekliliği yoktur.

e-İhracatta Sektör Seçimine Dikkat

E-ihracat alanında başarılı olunabilmesi için ürün seçimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hangi sektörde faaliyet gösterilmesi halinde optimum fayda sağlanacağının anlaşılabilmesi için e-ihracat yapılacak ülkede hangi tür ürünlere ilgi gösterildiği detaylı bir şekilde bilinmelidir. Satışı yapılacak ürünlerin seçimi yapılırken hedeflenen kitlenin yaşadığı coğrafyanın ve kültürel özelliklerin önemli olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

E-ihracatta başarılı olmak için tercih edilmesi gereken ürünler katma değeri yüksek ürünlerdir. E-ihracat alanında faaliyet göstermek için en uygun sektörler şu şekilde sıralanabilir; yöresel ürünler, otomobil parçaları ve aksesuarları, takı ve aksesuar, ev tekstili, hazır giyim, anne ve bebek ürünleri.

E-ihracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat iki farklı yöntemle yapılabilir. Bu aşamada önemli olan doğru yöntemin seçilmesidir. Atılacak adımların belirli ve doğru bir planlamayla yapılması halinde e-ihracat satışların artırıldığı karlı bir faaliyete dönüşmektedir.

E-ihracat siteleri: Bu yöntem dahilinde mağazaları olan kişilerin bir arada satış yaptığı pazar yerlerinde satış yapmak mümkündür. Bu yöntem son derece uygu fiyatlı, kolay ve hızlıdır. Amazon, AliExpress, Etsy ve Ebay gibi büyük pazarlarda satış yapmak kolay bir başlangıç için tercih edilebilir. Bu siteler dijital pazarlama faaliyetlerini kendileri gerçekleştirirler. Bu yüzden e-ihracat yapacak girişimcilerin potansiyel müşterileri web sitesine çekmesi gerekmez. Diğer yandan müşterilerin bu sitelere olan güveni son derece yüksektir. Bu nedenle ilgili sitelere kaydolarak ve ürünleri yükleyerek e-ihracat yapmaya başlamak avantajlıdır.

Alibaba, AliExpress, Etsy, Amazon ve Ebay gibi pazar yerlerinde hesap açılması ve satış yapılması diğer seçeneklere göre daha az maliyetli v kolay olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Pazar yerlerinde belirli müşteri kitlelerinin bulunması nedeniyle müşterilerin çekilmesi çok daha kolay ve masrafsız olur. Bu tür satış platformları SEO ve ücretli reklam gibi pazarlama faaliyetlerini kendileri gerçekleştirirler. Bu yüzden müşteri çekme gerekliliği gibi problemlerle karşılaşılmaz. 

Web Sitesi Açmak: Girişimcilerin e-ihracat yapmak için tercih edebileceği diğer yöntem kendi web sitelerini açmaktır. Bu son derece prestijli bir durumdur. Açılan web sitesinin tarzını girişimci belirler ve kendi ürünlerini dilediği gibi sergiler. Ancak bu yöntemin çok kolay olduğu yanılgısına kapılınmamalıdır. Bu aşamada çeşitli uygulamalardan ve uzmanlardan faydalanmak süreci hızlandırıp kolaylaştırabilir.

Ayrıca bu yöntemde göz önünde bulundurulması gereken birtakım ayrıntılar vardır. Müşterilerin ilgisini çekmek ve web sitelerini ziyaret etmelerini sağlamak için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak gerekir. Bunun için etkili SEO stratejileri uygulanmalıdır. Aynı şekilde bu da uzmanlardan destek alınması gereken bir süreçtir.

Girişimcilerin kendi web siteleri üzerinden satış yapabilmesi için müşterilerin web sayfasına denk gelmesi ya da özellikle ilgili web sayfasına gelmesi gerekir. Farklı bir yöntemle müşterilerin web sitesine yönlendirilmesi olası değildir.

 

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?