SMMM Armağan Yörük

İhracat Nasıl Yapılmalı?

İhracat bir ürün ya da hizmetin bir başka ülkeye satışının gerçekleştirilmesidir. Satışın ülkeler arası olması ihracat işlemlerinde uluslararası ticaret kurallarının geçerli olması anlamına gelir. Diğer yandan ihracat yapacak olan kişinin ya da firmaların uluslararası ticaret prosedürlerine hakim olması gerekir. Bu sayede karşılaşılması olası sorunlara karşı önceden önlem alınması mümkün olur. 

Teknolojide hızlı bir şekilde yaşanan gelişmeler sonucunda firmalar farklı yöntemlerle ihracat yapabilmektedir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen ihracat işlemleri beraberinde transfer sürecinin kısalması ve masrafların azalması gibi çeşitli avantajları getirir. Bu sayede ihracat işlemlerinde önemli avantajlar elde edilmesi ve firmanın çok hızlı bir şekilde büyümesi sağlanabilir.

İhracat Süreci Nasıldır?

İhracat yapmak isteyen kişiler gerçekleşecek olan taşımacılık türüne ve transferlere göre çeşitli evraklara gereksinim duyarlar. Diğer yandan ihracat bireysel olarak da yapılabilir. Bireysel ihracat işlemlerinde kişiler herhangi bir firma adı altında işlem yapabilmekle birlikte ihracat yapmak isteyen kişilerin herhangi bir firma sahibi olmaması halinde vergi dairesinden şahsına ait vergi numarası alması gerekir. Böylece T.C. kimlik numarasıyla ihracat yapılabilmek için bir muhasebeci tutulmalı ve gümrük müşavirine yetki verilmelidir.

Bireysel ya da şirket olarak ihracat işlemlerini gerçekleştirebilmek için ihracat yapılacak ürünle aynı alanda hizmet veren bir ihracatçı birliğin kayıt olunmalıdır. Yapılan ihracatın büyüklüğüne bağlı olarak şirket üzerinden ihracat gerçekleştirilmesi gerekliliği doğabilir. Her ne kadar bireysel olarak ihracat işlemleri gerçekleştirilebiliyor olsa da şirket üzerinden yapılan ihracat işlemlerinde çeşitli avantajlar sağlanması mümkündür. Bu sayede ihracatın devamlılığını garanti altına almak da mümkündür. 

Diğer yandan ihracatın devamlılığının sağlanması için zaman içinde ürün kalitesi azalmamalı ve transfer işlemleri sorunsuz bir şekilde ilerlemelidir. İhracat işlemlerinin şirket üzerinden gerçekleştirilmesinin sağladığı avantajlar arasında çeşitli devlet destekleri ile KDV indirimleri vardır. Bu sayede gümrük işlemleri ve vergiler ödenirken çok daha yüksek avantajlar elde etmek ve ihracattan elde edilen karı attırmak mümkündür.

İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Bireysel ya da şirket bünyesinde yapılacak ihracat işlemleri için bazı evraklara gereksinim vardır. Bu evraklar gümrük işlemleri sırasında eşyaların daha hızlı transfer edilmesi, fatura işlemlerinin hızlanması ve müşteri memnuniyetinin artması için çok önemlidir. İhracatı gerçekleştirilecek olan eşyanın ülke sınırlarından dışarı çıkabilmesi için atılması gereken ilk adım ilgili ürünlere e-fatura hazırlanmasıdır. Hazırlanan faturanın gümrükte işleme alınabilmesi için faturanın orijinal versiyonunu kullanmak gerekir. Aynı zamanda ihracat evrakları arasında faturanın İngilizce tercüme edilmiş hali de bulunmalıdır.

İhracat yapmak için gereken belgeler arasında gümrük işlemlerinin kolaylaşması ve eşyanın gümrük girişinin sağlanması amacıyla kullanılan belgelere ek olarak eşyaların transfer edileceği araca yüklenmesinde kullanılacak belgeler de vardır. Gümrük işlemleri sırasında eşyaların gümrükten çıkışını sağlamak için gümrük müşavirinin hazırladığı ATR, UR1 ya da benzeri taşımacılık evrakları hazırlanmalıdır. Bu belgelerin hazırlanması için gönderici ve alıcı kişi veya firmalarla birlikte ürüne ilişkin detaylar belirtilmelidir.

Gümrüklerden transfer edilecek ürünlerin transfer türüne bağlı olarak düzenlenmesi gereken taşıma belgeleri değişiklik göstermektedir. Gümrüğe transfer edilecek olan eşyaların transferi deniz ya da hava yoluyla gerçekleştirilecekse ürünlere ilişkin konşimento hazırlanmalıdır. Diğer yandan taşımacılığın kara yoluyla yapılacağı durumlarda konşimento yerine CMR belgesi hazırlanması gerekir. Bu noktada firmanın üzerine düşen taşıma türün uygun evrakları hazırlamak olmalıdır. Taşımacılık evrakları doğrudan lojistik firması tarafından hazırlanacağından evrak türüne ek olarak firma ve ürün bilgileri de doğru olmalıdır.

İhracatı gerçekleştirilecek olan eşyalar konusunda gümrük işlemleriyle ilgili farklı sorunlarla karşılaşılmaması için evraklarda eşyalara ilişkin tüm bilgiler bulunmalıdır. Transferi gerçekleşecek olan eşyaların paketlenme türü, paket adedi ve içerikleri belirtilmelidir. Eksik bilgi verilmesi yoluyla doldurulan evrakların yeniden hazırlanması gerekir. Bu durumda eşyaların transferindeki süreç uzar. Malların planlanandan daha uzun sürede teslim edilmesi

ve beraberinde müşteri memnuniyetsizliği yaşanması gibi istenmeyen durumlar doğabilir.

İhracat Yaparken Bu Noktalara Dikkat

İhracat yaparken hazırlanması gereken evraklara ek olarak bazı noktalara dikkat etmek ihracat sürecinin çok başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. İhracat işlemleriyle ilgili lojistik planlamasını düzgün bir şekilde yapmak, transfer sürelerini kısaltarak kazancı maksimize eder. Böylece şirketin ihracat kapasitesinin artması ve çok daha kısa sürede beklenen kazançlar elde edilmesi sağlanabilir.

Lojistik planlamasını doğru yapmak eşyaların firmadan çıkması, tüm varış ve transfer noktalarına zamanında teslim edilmesi konusunda stratejik bir öneme sahiptir. Başarılı bir lojistik ağı kurulması sayesinde ithalatçı firmalara olan eşya transferlerinin istenilen tarihler arasında yapılması sağlanır. Bu sayede ithalatçı firmaların memnuniyet oranı yükselir. İhracatçı kişinin ya da firmanın uluslararası alanda güvenilirliği artar. 

Yurt dışına yapılacak olan her tür lojistik işleminde; günümüz teknolojisinin sağladığı avantajları kullanmak, entegre sistemler aracılığı ile çok daha yüksek avantajlar elde etmek de mümkün olabilmektedir. Entegre sistemler sayesinde firmaların tüm gönderilerini anlık olarak kontrol etmek, bununla birlikte en karmaşık lojistik ağlarında bile yüksek verimlilik ve başarı elde ederek müşteri memnuniyetini kısa sürede artırmak söz konusu olabilmektedir.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?