SMMM Armağan Yörük

Girişimci Esnaf Kredisi Avantajları Nelerdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmuş olan yeni esnaf paketinin şartları ve detayları esnaflar tarafından merakla takip edilmektedir. Bu kapsamda ilk olarak KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara %100 faiz indirimi uygulanacak olan kredinin limiti 300.000 TL olarak güncellenmiştir. Üst limiti 500.000 TL esnaf kredisine Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olan esnaf ve sanatkarların başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz aylarda açıklamış olduğu esnafa kredi destek ödemeleri başlamış olup Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 100 milyar iralık esnaf kredi destekleri ödemelerinde 500.000 TL kredi %7.5 faiz oranı ile verileceği açıklanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı son açıklamaya göre esnaf destek paketi kredi miktarı yapılan 50 milyar TL’lik ilaveyle 100 milyar TL’den 150 milyar TL’ye çıkarıldı.

Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi tarafından Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Kullandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmış olmakla birlikte kimler esnaf kredisine başvuru yapabilecek?

Esnaf Kredisine Kimler Başvurabilir? Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteği alan kişiler hariç olmak kaydıyla KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla bitiren, başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlar KOSGEB’in onayladığı projelerini bankaya sunmaları halinde 300 bin liraya kadar %100 faiz indirimi uygulanabilecektir. Değişiklik öncesi sağlanan faizsiz kredi imkanı 30 yaşını tamamlamamış esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak 100.000 TL’ye kadardı.

Esnafa Bir Yılda Kaç Kez Faiz İndirimi Yapılacak?

Girişimci esnaf kredisi kullandırılacak olan esnaf ve sanatkarlara geriye dönük olarak 1 yıl içinde en çok 3 kez faiz indirimli kredi imkanı sağlanabilecektir. Ayrıca toplamda geri ödemesi devam eden faiz indirimli kredi hesap sayısının içi geçmemesi gerekmektedir. Değişiklik öncesi bu sayı iki ile sınırlandırılmış olarak uygulanmaktaydı. Karar 11 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla yürürlüğe girmiştir.

Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi Tutarı Ne Kadar?

Hazine faiz destekli kredi paketi 100 milyar TL ile yürürlüğe girmiş olmakla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla 150 milyar TL’ye yükseltilmiş bulunmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yaptığı açıklamaya göre genç girişimciler için sıfır faizli kredi limiti 100 bin Türk Lirası’ndan 300 bin Türk Lirası’na ve yaş sınırı 30’dan 35’ çıkarılmış bulunmaktadır.

Esnaf kredi ve destek paketine ait başvuru detayları konu ile ilgili olarak yapılan kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştır. Yapılan güncellemeler dahilinde kredilerin üst limiti yükseltilmiş, %7.5 faiz oranı ve 60 ay vadeye sahip esnaf kredisi başvuru şartları girişimciler açısından çok büyük bir fırsat olarak gündemdeki yerini almıştır.

Esnaf Girişimci Kredisi Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı; Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle ya da doğrudan kullandırım şeklinde olmak kaydıyla %100 faiz destekli yani sıfır faizli olarak girişimci esnaf ve sanatkarlara kredi imkanı sunmaktadır.

Genç girişimci kredisi;

  • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamış
  • 35 yaşını doldurmamış 
  • KOSGEB’in onayladığı projesini Halk Bankası’na sunan girişimci esnaflara 5 yıla kadar vadeli ve 300.000 TL olarak kullandırılabilir.

Usta girişimci kredisi;

  • 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında olmak kaydıyla kredi başvurusunun yapıldığı tarih itibarıyla en az 1 yıllık ustalık belgesi olan 
  • Ustalık belgesiyle ilgili olan meslek kolunda son 1 yıl içerisinde olmak kaydıyla kendi adına bir işletme kurduğunu belgeleyen esnaf girişimcilere 5 yıla kadar vadeli ve 500.000 TL olarak kullandırılabilir.

Halkbank Esnaf Kredi Destek Paketine Kimler Başvurabilir?

Ortağı olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kefaletiyle;

  • Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’ne kayıtlı bulunan,
  • En az 3 aylık faaliyet süresini tamamlamış olan,
  • İşinin ya da ikametgâhının olduğu ilçede faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olan,
  • Medeni haklarını kullanma ehliyeti olan gerçek kişiler söz konusu kredilerden Halk Bankası avantajlarıyla faydalanabilirler.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?