SMMM Armağan Yörük

Kasa Defteri Nasıl Tutulur?

İşletmelerin gelirlerini ve giderlerini kayıt altına almasını sağlayan kasa defterine günlük olarak yapılan ödemeler, harcamalar ve gelirler kaydedilir. Böylece hepsi detaylı bir şekilde takip edilebilir. 

Kasa defterinin bir yanına önceki günden devir yazılır. Diğer tarafına ise günlük tutarların işlenmesi gerekir. Bu sayede geriye dönük olarak kontrol yapılırken tarih bazında finansal takip yapma imkanı elde edilir. 

Günümüzde birçok işletme kasa defteri tutmak yerine daha pratik bir alternatif olduğundan kasa programı kullanmayı tercih etmektedir. Çoğu program online defter tutmaya ek olarak ön muhasebe çözümlerini de sunmaktadır. Bu sayede işletmeler birçok ihtiyaçlarını tek bir elden çözümleyebilirler. 

Kasa Defteri Nasıl Tutulur?

Kasa defteri tutulurken işletmenin günlük gelirlerinin ve giderlerinin girişleri yapılır. İlgili günün tarihinin yer alması dolayısıyla geçmiş yönelik kayıtlara kolayca ulaşma imkanı verir. Kasa defterinde bulunan gelirler sayfasına tarih, açıklama, nakit ya da kredi kartından yapılan işlemlere ilişkin tutar bilgisi yazılır. Giderler sayfasına da tarih, açıklama, nakit ya da kredi kartından yapılan harcamalara ilişkin tutarlar girilir. 

Kasayı ilgilendiren tüm girdilerin ve çıktıların düzenli bir şekilde tutulmasını sağlayan ticari yazılımlar kasa defteri programı olarak adlandırılır. Kasa defteri, tahsilatların ve ödemelerin girişlerinin ve çıkışlarının kolayca takip edilmesini ve kontrol altına alınmasını sağlamak için kasa defteri programları kullanılarak da kolaylıkla tutulabilir. Kasa defteri programı kullanan işletmeler günlük kasa hareketlerini izleyebilir ve günlük satışlarını raporlayabilirler.

Kasa Defteri Programı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kasa defteri programı kullanarak kasa defterini tutan işletmeler kasalarına giren ve kasalarından çıkan tüm parayı tek bir ekran üzerinden inceleyebilirler. Nakit ve kasa hesaplarını anlık olarak izleyebilirler. Defterde tutulan kayıtlarda meydana gelen maddi hataları ortadan kaldırabilecekleri gibi cari hesap ve müşteri kayıtlarını yapabilirler. Hesap özetlerini görüntüleme ve raporlama imkanından yararlanabilirler. Gelir ve gider raporlarının yanı sıra fiş ve fatura oluşturup çıktılarını alabilirler. Vergi ödemelerini düzenli bir şekilde yapma konusunda da kasa defteri programından yararlanabilirler.

Kasa Defteri Tutmak Zorunlu mudur?

Kasa defteri tutma konusunda yasal olarak bir zorunluluk bulunmamakla birlikte birçok işletme sağladığı avantajlardan dolayı kasa defteri tutmayı tercih ederler. Kasa defteri işletmelere günlük olarak finansal takip yapma imkanı verir. 1998 yılında kasa defteri tutma zorunluluğu kaldırılmış olup günümüzde yalnızca esnaf odaları kasa defteri tutma zorunluluğuna sahiptir.

Bilgisayarda Kasa Programı Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarda kasa programında birden fazla kasa oluşturarak işlemlerin yapılması mümkündür. Bu sayede farklı ödemelerin ayrılması ve şirket içinde yapılan harcamaların ayrıca incelenmesi söz konusu olabilmektedir. Maaş, SGK ödemeleri ve avanslar gibi işletme giderlerinin de kontrol edilmesi avantajından yararlanılabilir. İşletmeler bilgisayarda kasa programını kullanmaya başladıklarında mevcut bakiyelerini açılış bakiyesi olarak tamamlayabilirler ya da farklı bir tutar girmeyi tercih edebilirler.

Bilgisayarda kasa defteri tutmak isteyen kişilerin bir kısmı Excel programını kullanmayı tercih ederler. Bu durumda Excel’e günlük olarak gelirlerin ve giderlerin girişi yapılır. İlgili günün tarihi girildiğinden geçmişe yönelik kayıtlara ulaşma imkanı olabilir. Kasa defterindeki gelirler sayfasında tarih, açıklama, nakit ya da kredi kartından yapılan işlemle birlikte tutar eklenir. Giderler sayfasında da tarih, açıklama, nakit ya da kredi kartından yapılan harcamalarla beraber tutarlar girilir. 

Girişler yapıldıktan sonra o günün tarihi girildiği zaman gelirlerin ve giderlerin yanında toplam bakiye de görüntülenebilir. Gelirler ve giderler sisteme girildiğinde çıkan bakiye ve tutarların hesaplaması da otomatik olarak yapılır. Excel dışında bilgisayarda kullanılacak olan kasa defteri programları da benzer şekilde olmakla birlikte profesyonel yazılımlarla yönetilir. Bununla birlikte temel amaç işletmelerin gelirlerini ve giderlerini sistemde saklaması ve takip sürecini kolaylıkla gerçekleştirebilmesidir.

Kasa defteri tutularak anlık takip yapma imkanı elde edilir. Kullanılan programlar sayesinde birden fazla kasa oluşturulup takip edilmesi mümkün olur. Oluşturulan kasalar arasında transfer yapılabilir. Günlük gelirler ve giderler anlık olarak izlenebilir, rapor alınabilir ve daha etkili bir kontrol sağlanabilir. Bazı giderler sabitlenip otomatik olarak eklenmesi sağlanabilir.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?