SMMM Armağan Yörük

Mali Müşavir Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken 5 Beceri Nedir?

Bir mali müşavirin en önemli önceliği, şirketlerin muhasebe kayıtlarını doğru bir şekilde tutması ve yasal bir sorun yaşanmasını önleyecek adımlar atmasıdır. Teknolojideki gelişmeler ve yasal süreçlerdeki değişmeler, mali müşavirlerin kendilerini sürekli olarak güncel tutmasını gerektirmektedir. Diğer bir deyişle iyi bir mali müşavirin sahip olması gereken bazı özellikler olduğu gibi bazı gelişmeleri yakından takip etmesi gerekliliği de göz ardı edilmemelidir. 

Günümüzde hızlı bir şekilde yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında mali müşavirlerin işlerini en iyi şekilde yapması için sahip olması gereken nitelikler bulunsa da yapay zekat, bulut sistemleri, blockchain teknolojisi, robotik teknolojiler, kurumsal kaynak planı programları, dördüncü sanayi devrimi ve e-belge uygulamalarının beraberinde hayatımıza giren dijitalleşme aynı zamanda mali müşavirlerden beklenen nitelikleri de değiştirmektedir.

Çünkü dijital sistemler sayesinde muhasebe kayıtları otomatik bir hale gelmekte, önceden elle doldurulan beyannameler Maliye Bakanlığı’nın dijital sistemleri sayesinde internet üzerinden gönderilmektedir. Buna bağlı olarak mali müşavirleride aranan yetkinlikler arasında bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin sistemlere hakim olmak, iletişim becerileri, eleştirel düşünme ve teknolojiyi aktif bir şekilde kullanmak gelir.

Muhasebe ve teknoloji arasındaki çizgilerin giderek belirsizleşmesinin sonucu muhasebenin temeli olarak görülen işlemlerin otomatiklik kazanması olmaktadır. Bu yüzden kuruluşlar yalnızca muhasebe konusunda yetenekli olan mali müşavirleri değil aynı zamanda dijital sistemlere ilişkin teknik becerilere de sahip olan mali müşavirleri tercih etmektedir.

Yeni Teknolojilere Karşı Meraklı Olmak

Yenilikler karmaşıklığı ilerletmeye devam ettiği için mali müşavirlerin teknolojideki son gelişmeleri takip etmesi önemlidir. Blockchainden otomasyona ve bulut sistemlere kadar, hem müşterilerine hem işletmelere en son teknolojik gelişmelerden nasıl optimum fayda sağlayacakları konusunda tavsiyelerde bulunmaları gerekir. Aynı zamanda sistemlerin nasıl çalışacağı konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.

Güçlü İletişim Yeteneklerine Sahip Olmak

Başarılı mali müşavirlerin en çok ihtiyaç duyduğu becerilerin başında karmaşık konuları açıklayabilme yeteneği gelir. Bu giderek daha karmaşık bir hale gelen ve yoğun bir tempo içerisinde ilerleyen bir dünyada süreçleri konforlu bir şekilde yürütmenin olmazsa olmazları arasında kabul edilir.

Esnek ve Strateji Düşünme Yetisine Sahip Olmak

Rutin ve manuel muhasebe uygulamalarının otomatikleşmesi mali müşavirlerin daha pratik olmasını gerekli kılar. Mali müşavirlerin yönetim kuruluna ve üst düzey personele stratejik tavsiye ve destek yoluyla daha fazla değer sunması en önemli beklentilerin başında gelir.

İş Bağlantılarının Kuvvetli Olması

Mali müşavirler küresel iş dünyasının merkezinde oldukları gibi dünya çapında güçlü yerel ekonomiler inşa etmenin merkezi haline gelmeleri de beklenir. Bunu yapabilmek için mali müşavirlerin güçlü kişisel ve iş ağları kurmaya devam etmeleri çok önemlidir.

Tüm mesleklerde olduğu gibi muhasebecilik mesleğinde de değişim olmazsa olmazdır. Mali müşavirlerin başarılı bir kariyer sürdürebilmeleri için teknolojik eğitimler alması ve yaşanan değişikliklere uyum sağlamak için gerekli adımları atması gerekir. İş dünyası artık geleneksel iş süreçlerinin dışına çıkmayı başaran, dijital teknolojileri kullanabilen ve gelişen yöntemlere uyum sağlayan mali müşavirlere ihtiyaç duymaktadır.

Gelişmiş Analitik Becerilere Sahip Olmak

Geleceğin dünyasında başarılarıyla adından söz ettirecek mali müşavirlerin hem teorik hem pratik veri ve analitik anlayışına sahip olması gerekir. Bu aynı zamanda tarihsel ya da güncel verilerin nasıl derlenip analiz edileceğini, geleceğe yönelik finansal verilerin tahmin analizleri ile tespitlerini gerçekleştirmeyi de içermektedir.

Mali Müşavirlik Kendini Geliştirmeyi Gerektiren Bir Meslektir

21. yüzyılda muhasebecilik mesleğini etkileyen teknolojik gelişmeler dikkate alındığında, başarılı olmak isteyen mali müşavirlerin beceri ve donanımlarını sürekli olarak geliştirmesi gerekliliği olduğu açıkça görülmektedir.

Yaşanılan değişim ve gelişim sonucunda mali müşavirlerin iş zekasını kullanması, finansal çözümler geliştirmesi ve işlerine stratejik düzeyde katkıda bulunması beklenir. Geleceğe uyum sağlamak için veri analizi, teknoloji ve süreç tasarımına ek olarak veri, proje ve risk yönetiminde yeterlilik sahibi olunması da sahip olunması gereken özellikler arasında yer alır.

Dijital zeka hem mevcut hem ortaya çıkan yeni dijital teknolojilerin, uygulamaların, stratejilerin, yeteneklerin ve kültürün farkındalığını ve uygulamasını içermektedir. Bu nedenle mali müşavirler yeni gelişmeleri anlama ve kullanabilme konusunda hazırlıklı olmalıdır.

Yaratıcı düşünme gösteriyor ki hiçbir birey ve meslek grubu yeni dijital keşif çağının gerisinde kalamayacaktır. Muhasebe sektöründe yaratıcılık ise potansiyel sonuçları keşfetmek, yeni bağlantılar kurmak ve yeni fikirler üretmekten geçer.

Kabul edilmesi gereken en önemli gerçeklerden biri, bilginin etkili bir şekilde paylaşılmaması halinde faydasız olmasıdır. Analitik becerilerden yararlanılıp, verilen bilgiler ustaca iletilmezse işlevini kaybeder. Bu nedenle mali müşavirlerin yapması gereken analizlerini, anlaşılması kolay belgelerle sunabilmek için yazılı ve sözlü iletişim becerilerini geliştirmeye odaklanmaktır. Teknolojinin pek çok farklı şeyi mümkün hale getirebilmesine karşın ticari işlemlerde insan etkileşiminin yerini tutamayacağı kabul edilmeli, mali müşavirlik mesleği başta olmak üzere tüm meslek gruplarında gelişime, değişime ve çağın gerekliliklerini karşılamaya öncelik verilmelidir.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?