SMMM Armağan Yörük

Google Adsense Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

ads nedir ne kazandırır

Google Adsense birçok kişi tarafından internet üzerinden para kazanmanın bilinen en risksiz ve basit yöntemi olarak kabul edilir. En basit tanımıyla Google Adsense web sitelerinde, Youtube kanallarında Google reklamlarının yayınlanması yoluyla para kazanmaya imkan veren bir sistemdir. Kişiler bir web sitesi ya da Youtube kanalı oluşturduktan sonra reklam veren kişiler ya da firmalar kişiye ait web sitesinde ya da Youtube kanalındaki videolarda reklam yayınlayarak kişinin para kazanmasını sağlarlar. 

Google genel yapısı gereği web sitelerine uygun reklamları seçmek için birtakım algoritmalardan yararlanır. Yayınlanacak olan reklamların belli içerik ve hedef gruplar için ne kadar uygun olduğunu kontrol eder. Yayınlanacak olan reklamlar birbirlerinden çok farklı  ve değişken tasarımlara sahip olduğu için çoğu web sitesine uygun reklamlar kolayca bulunabilir. 

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

Yayıncılar için ücretsiz kullanım imkanı olan Google AdSense kullanabilmek için bir Google AdSense hesabı açılmalıdır. Son derece kolay olan bu işlem birkaç basit adımla tamamlanabilir. Google AdSense hesabı açmak isteyen kişinin kendisine ait bir Google hesabının ve kendisine ait bir içeriğin olması gerekir. 

Herhangi bir Google hizmetinden yararlanan kişilerin mevcutta Google hesabı olup bu hesap ile Google AdSense kullanılabilir. Google hesabı olmayan kişiler ise öncelikle bir Google hesabı açtıktan sonra AdSense oluşturma adımlarına devam edebilirler.

Eğer kişinin sahip olduğu ve AdSense program politikalarına uygun özgün bir içeriği varsa Google AdSense kullanması mümkündür. Google AdSense hesabı oluşturabilmek için gereken ön adımların tamamlanmasının ardından kişi kendine özel hesabını oluşturmak için gereken diğer adımlara geçebilir.

  • https://www.google.com/adsense/start/ adresine giriş yapılmalı ve “Başlayın” butonuna tıklanmalı,
  • Google’ın istediği bilgiler girilerek işleme devam edilmeli,
  • URL bölümüne kişinin kendi sitesinin ya da kullandığı sitenin URL’i girilmeli,
  • Sayfanın altında bulunan “e-Posta adresine AdSense ile ilgili yararlı bilgiler alın” bölümüne “Evet” denilerek daha geniş bir bilgi ağına erişme imkanından yararlanılmalı,
  • Bu sayfadaki işlemler tamamlandıktan sonra Google hesabı açılmalı,
  • Ülke ya da bölge girilmeli,
  • AdSense Şartlar ve Koşullar bölümü okunup kabul edilmeli,
  • “Hesap Oluştur” seçeneği tıklanmalı ve Google AdSense hesabını oluşturma işlemleri tamamlanmalıdır.

Google AdSense Ne Kadar Kazandırır?

Google AdSense ile kazanabilecek olan para aslında Google’ın internet reklamcılığı olarak da tanımlanan Google Adwords ile bağlantılıdır. Adwords üzerinden reklam verenlerin sunduğu tıklama başına teklif ne kadar yüksek olursa AdSense aracılığıyla bu reklamları yayınlayıp tıklama alan web sitesi ve içerik sahipleri o kadar fazla para kazanacaktır.

Google AdSense ile elde edilebilecek olan gelir konusunda web sitesinin günde kaç kişi tarafından ziyaret edildiği gibi değişkenler çok önemlidir. Ortalama olarak 400-500 kişinin ziyaret ettiği bir web sitesinden günde ortalama 4-5 TL civarında gelir elde edilmesi söz konusu olabilir. Buna bağlı olarak ziyaretçi, sayısının artması gelirin de artması anlamına gelir. 

Google AdSense ile elde edilebilecek olan gelirin artırılmasının en etkili yollarından bir diğeri ise İngilizce site açmak olup İngilizce içerik üretildiğinde günlük elde edilen gelir 15 USD civarında olabilmektedir.

Google AdSense Uygunluk Kriterleri

İçeriği vasıtasıyla reklam almak isteyen kişilerin içeriğinin Google AdSense uygunluk kriterlerini karşılaması son derece önemlidir. Eğer içerik uygunluk kriterlerini karşılamıyorsa başvurunun reddedilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle tamamen özgün ve ilginç bir içeriğe sahip olunması ilk kriter olarak kabul edilir. Hedeflenen kitleye hitap edilmesinin en önemli yolu kaliteli ve özgün bir içerik sunulmasıdır. 

Bunun yanı sıra oluşturulan içerik mutlaka Google AdSense program politikalarına uyum sağlamalıdır. Bunun için Google AdSense’e kayıt olunmadan önce web sitesinin ya da içeriğin AdSense programı ile uygunluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Google AdSense politikalarının kontrolü https://support.google.com/adsense/answer/48182 adresi üzerinden yapılabilmektedir. AdSense Şartlar ve Koşullar kapsamında, AdSense politikalarında ortaya çıkabilecek değişikliklerin takip edilmesi ve bilgilenme kullanıcıya ait bir sorumluluk olduğundan yakından takip edilmesi önerilmektedir.

Google AdSense yalnızca 18 yaş ve üzerinde bulunan kullanıcıların başvurularını onaylar. 18 yaşından küçük olan kullanıcılar için ise ebeveyn şartı vardır. Bu durumda ebeveynin kendi Google hesabı ile AdSense’ kayıt olması durumunda uygulamadan yararlanılabilir. Ancak AdSense hesabının onaylanması ile birlikte ödeme ve siteye ilişkin sorumluluklar ebeveyne ait hale gelir.

ads vergilendirme

Youtube, Blogger ya da farklı bir barınma iş ortağının kullanımıyla Google AdSense hesabı oluşturulursa barındırılan bir AdSense hesabına kayıt olunabilir. Uygunluk kriterlerinin karşılanması durumunda başvuru onaylanır. Blog sayfasının ya da içerik üretilen kanalın AdSense ile para kazanmaya uygun gale gelmesiyle AdSense hesabı oluşturulup gerekli ürünlere bağlanabilir.

Google AdSense Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

Google AdSense gelirleri genel olarak devamlılığa sahip gelirler olması nedeniyle vergiye tabi olmaları gerekir. AdSense koşullarında vergilendirme için öncelikle bir şahıs ya da sermaye şirketi kurulmalıdır. Şirket kurulumunun yanı sıra Google’a ya da ödemeyi gerçekleştirilen diğer işletmelere fatura kesilmelidir.

Bu koşullar sağlanıyor ve kişi AdSense üzerinden gelir elde ediyorsa gelir ya da kurumlar vergisinin yanı sıra KDV’ye de tabi olunur.

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?