SMMM Armağan Yörük

Vergi Affı 2018

VERGİ AFFI 2018

Vergi affı 2018 kapsamında, Maliye Bakanlığı, 2018 yılının ilk 3 ayına ait bütçe sonuçlarını açıkladı. Bütçe 2018 yılının Ocak-Mart döneminde 20 Milyar TL açık verdi. Bütçe açığı 2017 yılına göre 6 Milyar TL yani %30 artış gösterdi.

Geçen yıl referandum nedeniyle bütçe rekor seviyede açık vermişti fakat 6736 sayılı ve 7020 sayılı Yapılandırma Yasaları kapsamında tahsil edilen alacaklar sayesinde 72 milyar TL olan bütçe açığı 47 milyar TL ye kadar gerilemişti.

MAYIS AYINDA VERGİ AFFI BEKLENİYOR

Vatandaş sosyal hayatta yaşam mücadelesi, ticari hayatta işlerini yürütme günü kurtarma mücadelesi verirken, vergiyi ve sigortaya ödeyecek para kalmıyor. Nitekim vergi mükellefleri, geçmiş yıllarda yapılandırdıkları vergi ve sigorta borçlarını yine ödeyemediler.

Ülkemizde siyasilerin seçim kararı almasıyla birlikte vergi affı 2018 ‘de gündem olan konuların başında gelmektedir. Beklentiler gösteriyor ki meclis tatile girmeden mayıs ayı içerisinde matrah artırımı, stok ve kasa affı, ortaklar cari hesabını düzeltme imkanı ve sigorta dosyalarını kapsayan bir vergi affı gelecektir. Maliye yukarıdaki yapılandırma kalemlerinden ciddi tahsilat gerçekleştirmektedir. Vadesi geçmiş borçların tahsilinde ise zorlanmaktadır, çünkü vadesi geçmiş borçların çoğu ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybeden firmalara aittir. Vadesi geçmiş borçların tahsilinde etkili olmak isteniyorsa vergi aslında ciddi indirimler yapmalıdır, aksi halde sonuç yine hüsranla sonuçlanacaktır.

Geçmişe yönelik borçların yapılandırılması konusunda vergi aslında ciddi bir indirim yapılırsa, matrah artırımı, stok ve kasa affının yanında sigorta dosyalarında da bir düzenleme yapılması durumunda Hükümet 20-25 milyar TL’lik bir tahsilat gerçekleştirilecektir. Bu tahsilat Hükümetin bütçe açığını kapatması ve seçim finansmanı konusunda elini rahatlatacaktır.

2018 TORBA YASA’DA NE VAR?

Diğer yandan temel noktası 2018 yılında istihdamı arttırmak olan torba yasanın içeriği merakla beklenmektedir. Torba yasada son 2 yıldır mevcut bulunan asgari ücret için işverenlere aylık olarak verilecek olan 100 TL’lik desteğin 2018 eylül ayına kadar devam edeceği belli oldu, bunun dışında 18-25 yaş aralığındaki gençlerin iş sahibi olması için birçok kolaylık ve teşvik yer almaktadır. Tasarının son halinin mayıs başı gibi meclise sunulması bekleniyor.

Yapılacak olan seçimin, dört gözle beklediğimiz torba yasanın ve vergi affı 2018 ‘de vatanımıza milletimize hayırlı olması dileğiyle…

Armağan YÖRÜK

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Open chat
1
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?